Rehabilitace kolene

Rád bych vám pověděl příběh o svém koleni.  V únoru roku 2017 jsem byl na plastice předního křížového vazu. Po 20 letech aktivního hraní fotbalu mi na fotbalovém zápase praskl přední křížový vaz. A to je ta chvíle, kdy začal můj příběh a dlouhá a chvílema i nekonečná cesta za uzdravením. :) Nejdříve jsem se pokusil dát koleno dohromady sám a bez operace. Bohužel jsem ale cítil, že to není ono, tak jsem se nakonec rozhodl, že operaci podstoupím.

Po operaci to bylo opravdu těžké, protože mi koleno otékalo a já jsem nemohl nic dělat. Jen ležet, ledovat a mít nohu ve zvýšené poloze.

Poté co se koleno zklidnilo, jsem začal docházet na rehabilitace, ale bohužel jsem neměl štěstí na to správné místo. Přístup v tomto rehabilitačním centru byl velmi neprofesionální a ani trochu individuální. Po několika absolvovaných hodinách jsem se rozhodl centrum opustit a začal jsem si koleno léčit sám.

Musím říci, že je to velmi dlouhý proces, při kterém musí být člověk opravdu trpělivý a musí vnímat sám sebe. Půl roku po operaci jsem konečně začal vidět dlouho očekávané výsledky. Opravdu hodně mi pomohla jóga, protahování a posilování.

Koleno se samo bohužel neuzdraví, člověk tomu musí jít hodně naproti a opravdu se tomu věnovat kdykoliv to jde, pokud chcete být co nejdříve zdravý. I přes velké omezení, kdy jsem nemohl sportovat, což pro mě, jako pro milovníka sportu bylo opravdu těžké, musím přiznat, že mi to dalo hodně zkušeností. Naučil jsem se více vnímat své tělo a to, jak v takových případech s kolenem po operaci pracovat.

S odstupem času jsem za tuto zkušenost rád a svým způsobem jsem i vděčný. Ale přiznám se, že na začátku jsem takhle nemluvil :D

Rok a půl po operaci své koleno vnímám už skoro na sto procent a už necítím žádné omezení v jakémkoliv sportu. Aktuálně surfuji, běhám, kituji, chodím na Spartan Race, posiluji a funguji úplně stejně, jako před operací.

A co bych každému doporučil? Trpělivost a obklopit se lidmi co se o Vaše koleno budou zajímat a vnímat to individuálně ne jako další kus masa:)