Trénink zdarma !
TO CHCI

Jídelníček pro sportovce

spartan

Jídelníček pro sportovce bude zajímat především ty z vás, kdo aktivně a pravidelně sportujete, ale i ty z vás, kdo chcete s pravidelným sportem začít. Rozdělit zájemce o jídelníček pro sportovce lze do dvou skupin. Do první lze zařadit ty, kdo mají dostatek informací a chtějí si nechat připravit jídelníček pro sportovce na míru od profesionála. Jsem vám plně k dispozici. V galerii si můžete prohlédnout fotografie proměn mých klientů, kteří se mnou spolupracují nebo spolupracovali na vysněné postavě i cestě ke svému fyzickému a psychickému zdraví. 

V druhé skupině budou lidé, kteří mají celou řadu otázek, na které hledají správné odpovědi. Níže najdete nejčastější otázky. Pokud nenajdete odpověď na tu svou, kontaktujte mě. 

Jídelníček pro sportovce – proč je důležitý?

Ať už se stravujete zdravě nebo nezdravě, vždy to poznáte na svém těle, zejména v případě nepravidelného a nezdravého jídla. To sebou nese nafouklé břicho, zažívací potíže, kilogramy navíc, zvýšené hodnoty cholesterolu a s tím související další onemocnění. 

Potraviny mnohdy obsahují tělu nebezpečné látky, to sice vydrží hodně, ale jeho postupná devastace nemusí být na první pohled zřejmá. Je proto důležité starat se o své tělo, nechat si připravit zdravý jídelníček na míru. V něm je obvykle definováno jaké potraviny tělu prospějí a kterým je lepší se vyhnout. To platí i pro jídelníček na míru sportovcům. 

Jak se liší jídelníček pro sportovce a klasický jídelníček?

V případě, že nesportujete, nemusíte výsledky nezdravého stravování pozorovat tak dobře jako je tomu u osob sportovního typu. Pokud si dá sportovec těžký a nezdravý oběd, následně jde vykonávat některou ze sportovních aktivit, velmi rychle pozná, že se tělu tato nálož jídla nelíbí. Pro dosažení dobrých výsledků a dobrého zdravotního stavu musí nejen sportovat, ale dodržovat také jídelníček pro sportovce. Klasický jídelníček, kterým se řídí obecně mnoho lidí, nemusí splnit náročné požadavky na vyváženost stravy. Pod pojmem klasický jídelníček si lidé často představují, že sní to na co mají zrovna chuť a kdykoliv je napadne. 

Jídelníček pro sportovce nebo zdravý jídelníček?

Pokud sportujete, je jasné, že potřebujete konzumovat zcela jiné potraviny než jedinec, který chce zhubnout. Rozdíl mezi jídelníčkem pro sportovce a zdravým jídelníčkem na míru je jak ve skladbě potravin, tak v časových intervalech mezi jednotlivými fázemi stravování. Při dlouhodobé zátěži potřebujete stravu odpovídající výkonu. Plánovaná zátěž vyžaduje úpravu stravování na míru tak, aby měl organismus dostatek živin a nestrádal. Jídelníček pro sportovce se skládá z několika částí. 

Jídelníček pro sportovce – jaká je skladba potravin

Nelze zde vyjmenovávat veškeré potraviny, které by měl jídelníček pro sportovce obsahovat, protože se skutečně navrhuje na míru dané osobě. V obecné rovině jsou základem kvalitní a čerstvé potraviny. Patří sem: 

  • Zelenina 

  • Ovoce 

  • Luštěniny a obilovin

  • Ořechy 

  • Mléčné výrobky 

Nezapomínejte ani na suplementy, tedy doplňky stravy, které nejsou přímou složkou. Pokud je již užíváte, je potřeba je v jídelníčku pro sportovce zohlednit, vzhledem k jejich vysoké výživové hodnotě. 

Jídelníček pro sportovce – správný harmonogram

Jídelníček pro sportovce musí být vhodně vyvážený také z hlediska jednotlivých fází. Jednotlivé složky musí obsahovat vyvážené množství bílkovin, tuků i cukrů. Vyhnete se tak nadbytečnému příjmu i naopak nedostatečnému příjmu těchto složek. Obecně je známo, že je špatné přijímat velké množství cukrů i tuků, ale ani velké množství bílkovin není vhodné. Těle je neumí správně zpracovat. Pokud konzumujete až příliš velké množství mléčných výrobků, zatěžujete organismus, velké množství laktózy způsobuje dlouhodobé zažívací obtíže. 

Jídelníček pro sportovce je možné využít i k dlouhodobému stravování, je však potřeba dodržet určitá kritéria. Vzhledem k tomu, že je sestaven na míru danému sportovci a jeho konkrétní činnosti, je důležité při jakékoliv větší změně v tréninkovém plánu učinit i změnu ve stravování. Při menších změnách jako je změna tréninkového objemu, se změny v jídelníčku nedělají. V případě změny celkového zaměření tréninkového plánu je nutné nastavit adekvátně i stravování, například v případech kdy z objemového tréninku přejdete na silový a naopak. 

Jako profesionální osobní trenér vám připravím jídelníček pro sportovce na míru tak, aby vyhovoval konkrétním potřebám každého z vás. Neváhejte se mi ozvat a objednejte si jídelníček pro sportovce v Praze třeba okamžitě. Nabízím nezávazné konzultace a rád vám zodpovím všechny vaše dotazy. Výživové poradenství, které provádím se opírá o vlastní letité zkušenosti. 

Jsem váš osobní výživový poradce, ale i osobní trenér, který vám nabízí například tyto tréninkové programy: Tvarování postavy, Nárůst svalůRedukce váhyRehabilitační cvičení , cvičení proti bolesti zadkondiční cvičení a mnoho dalších programů. Dále nabízím tréninky na Sparťan race, a lze se domluvit na cvičení fitness u vás doma.

Kontaktuj mne

Úvodní konzultaci budete mít ZDARMA

Kontakt

Vladimír Veverka
Posilovna AXAGYM - Hotel AXA
Na Poříčí 40/1051
Praha 1 - Nové Město

MyFitnessTrainer logo

Vladimír Veverka
Posilovna AXAGYM - Hotel AXA
Na Poříčí 40/1051
Praha 1 - Nové Město

© All rights reserved.