Trénink zdarma !
TO CHCI

Kondiční cvičení – Praha

Všichni jistě slyšeli termín kondice. Ve všeobecném měřítku se pod pojmem kondice označuje tělesný a duševní stav člověka. V terminologii sportu a fyzické aktivity se zavádí pojem sportovní kondice, která představuje fyzické a tím často i psychické předpoklady pro zvládnutí fyzické činnosti. Fyzická činnost může být například nějaký sport – hokej, tenis, volejbal, fotbal, nebo třeba atletika a gymnastika. Nemusí se ale vždy jednat jenom o sport, kondiční cvičení je zapotřebí třeba i u některých druhů tance, jmenovitě například u breakdance, nebo tance ve kterých partner zvedá partnerku, či se jedná o tanec náročný na vaše tělo.

Bez dostatečné fyzické kondice by se nedala dělat ani řada povolání, jako je třeba hasič, záchranář a podobná povolání. Jak by si takový hasič bez kondičního cvičení mohl udržet sílu a výdrž na to vykonávat dobře svou náročnou práci?

V neposlední řadě je kondiční cvičení vhodné pro lidi, kteří prostě nechtějí vypadnout z formy, či přibírat přebytečná kila přibývajícím věkem a chtějí bez problému vykonávat fyzické činnosti a nechtějí při tom být nikterak omezováni svou nedostatečnou kondicí.

Program Kondiční cvičení se zaměřuje především na sportovce, kteří chtějí podávat lepší výkony a dále pak na lidi, kteří si chtějí zlepšit svou kondičku.

Kontaktuj mne

první konzultace a provedení ve fitku je ZDARMA

Kondiční cvičení - jde ve sportu o svalstvo?

Ať už zmíníme golf, tenis, squash nebo lyžování, všechno spojuje fyzická kondice!
Často se setkáváme s převzatými argumenty našich klientů, popisující problematiku třeba výše zmíněného golfu: v golfu nemá jít údajně o SÍLU nýbrž o ŠVIH!

Termín „ŠVIH“ má asi v člověku evokovat jistou představivost, se kterou má odpalovat míček, ale i švih zajišťují svaly tedy je potřeba síly!
Konkrétně k odpálení míčku na delší vzdálenost je zapotřebí DYNAMICKÉ SÍLY. A i tato „SÍLA“ se dá natrénovat a tím posunout svůj výkon.

Sportovní výkon ovlivňuje více faktorů – dovednosti, zkušenosti, taktika, talent, psychická a fyzická kondice. Dovednosti trénuje každý na tréninku – například u fotbalu se trénují střely na branku, obehrávání protihráčů, přihrávky. Zkušenosti přicházejí sami s počtem odehraných zápasů. Taktika je o přemýšlení, porozumění dané situaci a vyvození nejlepších možných řešení. Talent bohužel nelze natrénovat, je vrozený. Co natrénovat ale jde je fyzická kondice, která je ovšem často podceňována. Hodně sportovců si chybně myslí, že když trénují dovednosti, trénují tím i svou kondici a už se o nějaké speciální kondiční cvičení nemusejí zajímat. Pravdou sice je, že při trénování dovedností se často vylepšuje i samotná kondice, jenže jen do určité míry!

Kondiční cvičení je dobré pro každý sport

Názorně si to předvedeme na příkladu pro jasnější pochopení: Chci se stát hodně dobrým sprinterem, budu trénovat dovednost – sprint na trati. Tato dovednost samotná mi pomůže k tomu, abych měl lepší kondici, o tom není pochyb. Ovšem pokud chci být opravdu hodně dobrý sprinter, musím mít dynamickou-výbušnou sílu ve svalech na nohou. A tyto svaly se nevybudují „pouhým“ sprintováním. Ať se budeme snažit sebevíc, vytrénujeme je na určitou hranici, která ovšem rozhodně nestačí.
Tato dynamická-výbušná síla svalů se dá získat pouze cíleným a správným kondičním cvičením. Jako osobní trenér dokáži přesně určit jaka cvičení pro vás budou ta nejvhodnější.

Teď je tedy snad již všem jasné, že kondiční cvičení je pro sport velice důležité. Sportovec si díky kondičnímu cvičení vytrénuje své svalstvo tak, aby se zlepšil v daném sportu, který provozuje.
A na to se právě zaměřuje náš program kondiční cvičení. Na to aby sportovci pomohl a poradil jak správně cvičit určité svalové partie a zvýšil se nárůst svalů k dosažení těch nejlepších výsledků! 

Kondiční cvičení nejen pro sportovce

Jak bylo již v článku zmíněno – program kondiční cvičení slouží především pro sportovce, kteří si chtějí vylepšit své sportovní výkony správným a cíleným cvičením různých partií.

Nicméně kondiční cvičení není aktuální téma jenom pro sportovce, ale je aktuální i pro běžné lidi téměř všech věkových hranic. Například lidé, kteří sportovali v minulosti – třeba na škole, ale poté nastoupili do práce a na sport již prostě nezbyl čas. I pro takové lidi je kondiční cvičení vhodné hned z několika důvodů. Každý sport, pokud v něm chceme být dobří, vyžaduje náročný a pravidelný trénink. Ať už je to sport kolektivní či nekolektivní, usilovný a pravidelný trénink vyžaduje opravdu hodně volného času.

To je velice častým důvodem k ukončení naší sportovní činnosti, přestože nás třeba nějakým způsobem naplňovala a bavila. Jenže kondici, kterou jsme si pracně vytrénovali, postupem času ztrácíme. Ovšem k tomu, abychom si udrželi kondici, stačí opravdu jen pár hodin týdně. Jelikož je kondiční cvičení cíleně zaměřeno na určité svalové partie, dosáhneme za pár hodin ne-li desítek minut týdně stejných výsledků na našem těle, jako za hodiny usilovných tréninků, které budují naši kondici mnohem pomaleji.

Kondiční cvičení je vhodné i pro lidi, kteří se sportem neměli tolik co k dočinění – jejich fyzická kondice je špatná a oni s tím chtějí něco dělat. V takovém případě se dá sestavit tréninkový program přiměřený fyzickým proporcím, dovednostem a požadavkům klienta, k docílení nejlepších výsledků a k jeho maximální spokojenosti.

Kondiční cvičení má pozitivní vliv na vaše zdraví

Mimo výše uvedených výsledků, má kondiční cvičení též pozitivní vliv na vaše zdraví. Díky kondičnímu cvičení se z vás odplaví stres a škodlivé látky, spálíte přebytečné tuky a budete cítit uvolnění.
Cvičení vašeho těla též podporuje trávení, napomáhá správnému chodu organismu a má pozitivní vliv na nervovou soustavu. Též má pozitivní vliv na cévní soustavu, funkčnost srdce (spalování škodlivého cholesterolu).

Kondiční cvičení má tedy celkově pozitivní vliv na vaše zdraví a s jeho praktikováním dosáhne vaše tělo těch lepších fyzických výkonů.

Kontaktuj mne

první konzultace a provedení ve fitku je ZDARMA
MyFitnessTrainer logo

Vladimír Veverka
Posilovna AXAGYM - Hotel AXA
Na Poříčí 40/1051
Praha 1 - Nové Město

© All rights reserved.