Trénink zdarma !
TO CHCI

Jak správně cvičit

Pokud jste zavítali na stránku jak správně cvičit, nemusíte být jen začátečník, který o správných cvičebních a stravovacích praktikách neví zcela nic. Můžete být i pokročilý cvičenec, který není spokojený se svými výsledky a se svým cvičebním plánem, který nefunguje podle jeho představ. Někdy i detaily rozhodují o výsledku, kterého chcete dosáhnout. Ovšem bohužel velká většina lidí nesprávně chápe, nezná či špatně dodržuje i ty nejzásadnější pravidla o tom jak správně cvičit a jak se správně stravovat. V tomto článku se tedy mimo jiné podíváme na několik klíčových věcí, na které by se měl každý člověk dát pozor, aby je opravdu dodržoval. Je zbytečné plýtvat námahou a penězi pokud je váš cvičební plán neefektivní nebo zcela neúčinný.

Kladete si otázky typu:

 • K čemu cvičení pomáhá?

 • Proč začít cvičit?

 • Jak začít cvičit?

 • Jak správně cvičit?

 • Jak správně jíst při cvičení?


Pak je tento článek určený přímo pro vás!

Kontaktuj mne

první konzultace a provedení ve fitku je ZDARMA

Proč začít cvičit?

Nezačali jste ještě (pořádně) cvičit ale uvažujete o tom? Pak vás jistě zajímá, jaké přináší cvičení pozitiva. Pokud víte jak správně cvičit (a opravdu správně cvičíte) může být cvičení spolu se správnou stravou a životosprávou pro vás přínosem hned v několika oblastech:

 • Zlepšení kondičky

 • Odstranění problémů se svalstvem

 • Lepší flexibilita a pevnost celého těla

 • Nárůst svalů / spalování tuků

 • Detoxikace škodlivých látek v těle

 • Zlepšení krevního oběhu

 • Lepší soustředěnost

 • Uvolnění stresu

 • Lepší spánek

 • Celkové zlepšení ve fyzické i psychické oblasti


Mnoha lidem pomáhá správně cvičení ještě na mnohem více oblastí – například zlepšení trávení, snížená míra únavy, větší odolnost proti onemocnění / prochladnutí a další…

A jaké má cvičení “negativa“?

 • Musí se pro to něco udělat

 • Něco to stojí


Nic není bez boje, ani výplatu vám v práci zadarmo nedají, stejně jako se vaše zahrada sama neposeká. Cvičení samozřejmě nějakou námahu a finanční obnos stojí, nesrovnatelně se vám ovšem ve výsledku vrátí. Do čeho je lepší investovat než do vlastního zdraví a osobního rozvoje po fyzické i duševní stránce?

Jak správně cvičit – cvičení s osobním trenérem v Praze

Každý člověk má jinou strukturu těla a pro dosažení požadovaných výsledků stanovit jaké cviky a kolik opakování je potřeba cvičit může být nadlidský úkol. Totéž se týká individuálního jídelníčku, který se pro každého liší. Internet nabízí pouze obecné postupy cvičení a jídelníčků, které zdaleka nedokážou jednotlivce dovést k takovým výsledkům, jako sestavení individuálního cvičebního plánu a sestavení individuálního jídelníčku.

Jak správně cvičit – rady pro začátečníky

Nejdůležitější a nejtěžší krok je téměř pro každého začít - překonat vlastní pohodlnost a být ochoten něco pro to udělat. Je také důležité stanovit si cíl, nebo klidně dílčí cíle, které člověk bude postupně splňovat za určité časové období. Začátky mohou být mnohdy těžké. Najít ideální cvičební plán a jídelníček stravování při cvičení může být pro začátečníku celkem oříšek, jak již bylo zmíněno v předchozím odstavci “cvičení s osobním trenérem v Praze“. Navíc začátečníci riskují při počáteční neznalosti hned dvě věci:

 • Neefektivita cvičení - Člověk, který, neví jak správně cvičit (například kolik sérií a jaké váhy má použít, jak dlouhý má být jeho trénink atd.) se dostává do komplikací. Snadno se totiž může stát, že se jeho trénink stane neefektivní, někdy dokonce kontraproduktivní (může například spalovat těžce nabranou svalovou hmotu vlivem přetrénování a nedostatečného přísunu živin či špatného jídelníčku, nebo naopak nabírat zpátky těžce spálená kila tuku)

 • Riziko úrazu nebo trvalého poškození zdraví - Neznalost toho jak správně cvičit ovšem sahá ještě dále, než pouze k neefektivnímu tréninku = tím pádem mrhání časem energií a penězi. Pokud jsou cviky prováděny špatně, může dojít k nejrůznějším poraněním. Toto riziko se netýká pouze cvičení pro nabrání svalové hmoty, kde se cvičí s těžkými takže “nebezpečnými“ vahami, ale platí pro téměř každý cvik, který se provádí špatně.


Proto se osobní trenér stává pro každého, kdo chce začít cvičit prakticky nepostradatelný. Nadešel čas skoncovat s výmluvami - domluvte si první schůzku již dnes. Kontaktujte vašeho budoucího osobního trenéra Vladimíra zde.

Jak správně cvičit – Jak správně dýchat při cvičení

Při záběru (námaze/tlaku) se vydechuje a při tahu se nadechuje. Je dobré si dát také pozor na to, aby člověk nadechoval stejný objem vzduchu, jako vydechoval a aby byl tento objem vydechovaného respektive nadechovaného vzduchu po celou dobu provádění cviku stejný. Ačkoli se to může zdát absurdní, detaily dělají mnohdy hodně.

Jak správně cvičit – rady pro pokročilejší

Zdá se vám, že nedosahujete takových výsledků, které byste chtěli / očekávali? Problém může být v způsobu cvičení, stravování, ale i v životosprávě (například stres, nedostatek spánku atd.) Osobní trenér je dobrá volba nejenom pro začátečníky ale i pro pokročilé. Může odhalit zásadní chyby ve cvičení/jídelníčku, o které si dotyčný nemusí vůbec uvědomovat, že jde o chybu. Každý člověk je jiný a proto je ideální udělat pro každého speciální tréninkový plán.

Lze však udělat obecné stručné rady pro širší cíl, kterého chce někdo dosáhnout:

Jak správně cvičit když chci zhubnout?
Snížit svůj příjem energie pod svůj výdej (spalovat více kalorií než přijímám), nejíst tučné a kalorické výrobky, cvičit kruhové tréninky, běhat, hodně se potit (cvičit například v mikině), vhodné použít doplněk Carnitin

Jak správně cvičit když chci rýsovat?
Mír příjem a výdej energie přibližně na podobné hodnotě, nejíst tučné a kalorické výrobky, cvičit kruhové tréninky / crossfit, zvedat menší váhy – hodně opakování, hodně se potit (cvičit například v mikině), vhodné použít kvalitní protein

Jak správně cvičit pro nabrání svalové hmoty?
Zvýšit svůj příjem energie nad svůj výdej, zvýšit příjem bílkovin a sacharidů, těžké váhy, kratší tréninky, delší doba regenerace svalů, hodně spánku, kvalitní gainer popřípadě i protein
(pokud člověk správně jí běžné jídlo, vitamíny i suplementy jako je gainer a protein, správně cvičí – střídá tréninkové plány, ale už se mu nedaří tímto způsobem nabrat svalovou hmotu, pak se doporučuje přidat do jídelníčku doplněk creatin)

Jak správně cvičit pro zvýšení kondičky?
Neustálé ztěžování tréninků, běh, kruhové tréninky / crossfit, zlepšení životosprávy (například přestat kouřit, protahovat se, nesedět shrbený atd.), doplňky dle potřeby jednotlivce

Jak správně cvičit pro zvýšení celkové síly?
Kruhové tréninky – přidávání váhy po každém opakování, opakování např. 15-12-10-8 se začáteční nejtěžší vahou kterou člověk stěží uzvedne 15 krát, 4 série. Postupně se dostávat na těžší váhy, doplňky dle potřeby jednotlivce

Jak správně cvičit – kde je nejlepší cvičit

Cvičení doma u televize není někdy moc efektivní, většinou totiž lidem chybí sebe-disciplína, a domácí prostředí není pro většinu lidí tak motivující. Stejně jako běh za nepříznivého počasí člověka často odradí nebo díky němu například nastydne. Proto je cvičení v posilovně jasná volba. Pokud ovšem z jakýchkoliv důvodů jednotlivec potřebuje cvičit doma, pak s fitness trenérem opadá problém s nedostatkem sebe-disciplíny a motivace a efektivní cvičení doma s fitness trenérem je realizovatelné a účinné.

Jak správně jíst – jídelníček pro sportovce

Obecně by měl zdravý jídelníček / jídelníček pro sportovce vypadat takto:

 • 7:00 snídaně

 • 9:00 svačina

 • 12:00 oběd

 • 15:00 svačina

 • 17:00 svačina

 • 19:00 večeře

 • 21:00 lehká svačina (třeba jogurt)

 • 22:00 protein


Snídaně je pro sportovce nejdůležitější jídlo dne zvláště pak pro jednotlivce co chtějí nabrat svalovou hmotu – vyhládlé tělo potřebuje po X hodinách bez živin doplnit sacharidy proto je nutné nevynechávat snídani. Naopak není dobré před spaním konzumovat přípravky na sacharidové bázi, které vám dodají energii například gainer – ten se hodí spíše k snídani, případně hodinu před nebo ihned po tréninku.

Toto je jen obecný jídelníček pro sportovce, ovšem nejvíce prospěšný vám bude jídelníček sestavený na míru od profesionálního fitness trenéra. Kontaktujte vašeho trenéra Vladimíra nyní. Začněte s proměnou, jejíž výsledky na sebe nenechají dlouho čekat. 

MyFitnessTrainer logo

Vladimír Veverka
Posilovna AXAGYM - Hotel AXA
Na Poříčí 40/1051
Praha 1 - Nové Město

© All rights reserved.