DNA jídelníček

Dna Molecule Research Concept. Dna Molecule Clicks On A Blurred

Dieta založená na vlastních genech je považována za nejpřínosnější pro tělo – umožňuje plně pokrýt jeho nutriční potřeby, což je zárukou dobrého zdraví, pohody a bezpečného a trvalého dosažení ideální hmotnosti. Zdravá strava může pro každého z nás znamenat něco jiného. Je to proto, že každý člověk je jedinečný.

Co je jídelníček sestavený na základě vaší DNA

 Někdo lépe tráví bílkoviny, jiný tuky a další sacharidy. Ukazuje se, že jaké jídlo je pro naše tělo nejprospěšnější, je zapsáno v našem genetickém kódu, tedy v DNA. Genová dieta je založena na úpravě optimální stravy na základě genetického kódu každého člověka. Jídelníček na základě testu DNA vám tak ukáže jak se správně stravovat. S pomocí takovéhoto jídelníčku optimalizujete svou tělesnou hmotnost, na základě vaší genetiky rovněž dosáhnete maximálního výkonu. Ne náhodou si získal jídelníček na míru na základě vaší DNA oblibu. Důležité je vyřadit z jídelníčku produkty, které mají negativní dopad na váš organismus, ale také případné zvýšení těch, které jsou pro vaše tělo dobré. 

Proč si nechat sestavit jídelníček na míru vaší DNA?

Rychlý vývoj genetiky znamenal, že dnes známe geny a jejich polymorfismy odpovědné za metabolismus živin, predispozice ke zvýšené chuti k jídlu, sklony k abdominální obezitě a dokonce i motivaci a zapojení do fyzického cvičení. Určení vašeho jedinečného metabolického profilu vám umožní nejen dosáhnout dokonalé postavy, kondice a oddálit proces stárnutí, ale jeví se zvláště důležité v prevenci civilizačních chorob, které úzce souvisejí se stravováním. Genetický test vám umožňuje určit, jaké množství jednotlivých potravin byste měli konzumovat, abyste dosáhli a udrželi si ideální váhu. Poskytuje také informace o potravinách, na které jste přecitlivělí nebo máte intoleranci a o metabolismu vitamínů a škodlivých volných radikálů. 

Poznejte rozdíly v lidském genomu

Rozdílnost fenotypů v populaci je podmíněna přítomností alel, tedy alternativních verzí téhož genu. I proto lidé různě reagují na vliv prostředí, životního stylu nebo druhu jídla, které konzumují. To lze stručně popsat jako jednonukleotidové mutace. Lidský genom není dokonalý. Rozdíly jako barva vlasů, očí nebo barvy pleti jsou vidět na první pohled. Nejsme však schopni stejným způsobem ověřit, jak člověk reaguje například na konkrétní aminokyseliny nebo jak je náchylný k cukrovce. Proto bylo tak důležitou událostí zahájení výzkumu lidské DNA. Vzhledem k přítomnosti četných genů ovlivňujících rozvoj nemocí souvisejících se stravou je vývoj individuálního jídelníčku založeného na genetických dispozicích a účinného v léčbě či prevenci těchto nemocí mimořádně žádaným produktem.  

Genetická predispozice k nadváze a obezitě či nemocem

V nedávných studiích bylo prokázáno, že více než 600 genů souvisí s tělesnou hmotností a metabolickou regulací. Gen FTO, nazývaný gen obezity, byl objeven před více než 20 lety a studie potvrdily vliv jeho polymorfismů (polymorfismus znamená, že v dané populaci může být stejný gen přítomen v různých formách) na tělesnou hmotnost, BMI popř. zvýšená chuť k jídlu. S pomocí analýzy DNA stejně tak zjistíte, zda nejste náchylní k cukrovce II. Typu, vysokému krevnímu tlaku, nemocem srdce či kloubů, atd. 

Kdy je dobré si nechat sestavit DNA jídelníček?

DNA jídelníček na základě genetických testů je vhodný například v situaci, kdy chcete získat ideální váhu a pokusy o snížení BMI nepřinášejí očekávané výsledky, když trpíte malátností těžko určitelné příčiny a trápí vás příznaky jako chronická únava, celková slabost, problémy se spánkem, příznaky trávicího systému. Tyto příznaky mohou vyplývat z potravinové intolerance nebo nedostatku, ke zpomalení procesu stárnutí a posílení obranyschopnosti organismu. Testy lze provádět kdykoli a jejich výsledky zůstávají platným vodítkem pro život, protože naše DNA zůstává nezměněna. K rozboru je potřeba vzorek krve, jak na to se dočtete níže. 

Genetická analýza ze slin

K tomu, aby bylo možno sestavit jídelníček na míru vašemu DNA, je potřeba provést genetickou analýzu ze slin. DNA ve slinách pochází jak z bukálních epiteliálních buněk, tak z bílých krvinek. Odběr krve je často považován za zlatý standard kvality DNA a je zavedenou praxí v nemocnicích, klinikách a laboratořích po celém světě. Mnoho lidí však neví, že vzorky krve lze pro genetické testování nahradit vzorky slin. Ze vzorku slin získáme téměř stejné množství DNA a ve stejné kvalitě jako ze vzorků krve. Můžeme tedy považovat sliny za dobrý materiál pro genetický výzkum jako krev. Četné studie potvrzují, že DNA izolovaná ze vzorků slin odebraných speciálními soupravami je vysoce kvalitní a stabilní. Roztok, ve kterém jsou sliny suspendovány, inhibuje růst bakterií, které by mohly interferovat s dalším testováním. Navíc lze takový vzorek expedovat při pokojové teplotě a je stabilní po týdny. 

Jak analýza slin funguje?

Odběr je rychlý a bezbolestný. Stačí si objednat odběrovou sadu. Jakmile obdržíte svou sadu, je čas doručit vzorek slin. Je velmi důležité provést tento krok správně. Chcete-li to provést, vstříkněte sliny do zkumavky, dokud sliny (nikoli vzduchové bubliny) budou nad značkou naplnění. Nekuřte, nepijte ani nežvýkejte žvýkačku do 30 minut před odesláním vzorku. Ač se to může zdát neuvěřitelné, tak malý vzorek obsahuje všechny vaše genetické informace a jeden doušek vody nebo žvýkačka umí výsledek zkreslit. 

Co vám analýza DNA přinese? 

Na základě analýzy DNA vám sestavíme jídelníček na míru. Rovněž si sami můžete nastavit intenzitu pohybových aktivit a čas na odpočinek. Odhalením zdravotních rizik budete vědět jak jim předcházet. S pomocí jídelníčku redukujete svou hmotnost a tělesný tuk. 


MyFitnessTrainer logo
© All rights reserved.